SIMULTUS dla edukacji
Elastyczne podejście do nauki i praca zdalna.
Program Simultus ma na celu ułatwienie procesu nauki programowania systemów sterowania oraz modelowania systemów mechatronicznych. Praca z naszym programem bardzo przypomina pracę z urządzeniem rzeczywistym. Możliwość zbudowania praktycznie dowolnego modelu stanowiska edukacyjnego, a co za tym idzie przydzielenia uczniom indywidualnych zadań, które mogą wykonywać na swoich komputerach również w domu, powoduje, że proces nauczania może być bardzo elastycznie dostosowany do etapu edukacji i stopnia zaawansowania ucznia oraz profilu szkoły czy uczelni. Nasz program umożliwia naukę programowania urządzeń, których nie da się zainstalować w pracowni ze względów na ich gabaryty, cenę lub przepisy BHP. Stosowanie naszego oprogramowania to w praktyce dowolna liczba stanowisk edukacyjnych w Państwa laboratorium.
(wyświetl film)

Bardziej efektywne prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Wizualizacja urządzenia w 3D oraz możliwość natychmiastowego sprawdzenia efektu swojej pracy powoduje, że proces nauczania jest dużo efektywniejszy i ciekawszy. Takie podejście inspiruje również ucznia do eksperymentowania, co w przypadku standardowych stanowisk jest zazwyczaj niemożliwe z uwagi na możliwość ich uszkodzenia.
W czasie nauki programowania na rzeczywistych obiektach, program zbudowany przez ucznia musi być dokładnie sprawdzony przez prowadzącego zajęcia. Zabiera to dużą część czasu poświęconego na ćwiczenia laboratoryjne. W przypadku programu Simultus uczeń nie musi prosić nauczyciela o sprawdzenie czy zbudowany przez niego układ sterowania jest prawidłowy. Może go po prostu uruchomić i samodzielnie przetestować. Uczniowie i prowadzący mogą dzięki temu poświęcić więcej czasu testowanie różnych koncepcji układów sterowania. Praca może być również wykonywana zdalnie, poza pracownią. Zajęcia mogą również polegać na uruchomieniu systemu sterowania na modelu symulacyjnym, a następnie przeniesieniu go na stanowisko rzeczywiste.
Od najprostszych do bardzo skomplikowanych systemów mechatronicznych.
Program Simultus z uwagi na swój charakter może być wykorzystywany na wielu etapach edukacji. Gotowe modele stanowisk edukacyjnych (które można pobrać z naszej strony - link poniżej) mogą być wykorzystywane do początkowej nauki programowania sterowników PLC. W takim przypadku uczeń uruchamia jedynie tryb symulacji modelu stanowiska nie ingerując w budowę samego modelu. Zadaniem ucznia jest skupienie się na programie narzędziowym i zaprogramowaniu samego sterownika PLC. Program sterownika jak i stopień skomplikowania stanowiska (liczba wejść i wyjść cyfrowych oraz sygnałów) może być dostosowany do stopnia zaawansowania edukacji ucznia.

Pobierz bezpłatne, gotowe do użycia stanowiska edukacyjne.
Jak uruchomć gotowe stanowisko edukacyjne? Obejrzyj film (8:05 min.)
Simultus dla edukacji - oglądaj nagranie z WEBINARIUM z dnia 16.07.2020
Demonstracja działania prostego stanowiska edukacyjnego - wyświetl film

Na kolejnym etapie nauki uczeń może sam modyfikować model stanowiska, a nawet tworzyć stanowiska całkowicie wymyślone przez siebie. Na tym etapie uczy się również modelowania systemów. Stopień ich skomplikowania może być praktycznie dowolny, od najprostszych układów sekwencyjnych do skomplikowanych wieloosiowych systemów sterowania nie wyłączając z nich robotów przemysłowych ramieniowych i mobilnych z zadaniami prostymi i odwrotnymi kinematyki. Gotowe modele 3D są dostępne na stronach producentów, w generatorach lub mogą być narysowane przy użyciu wielu programów CAD (również darmowych jak FreeCAD). Kilka źródeł dostępności modeli zgromadziliśmy w dziale [rysunki CAD 3D].
(wyświetl film)

Rozwijanie wyobraźni.
Simultus pozwala na import dowolnych modeli 3D urządzeń zbudowanych w programach CAD. Kilkaset bloków funkcyjnych z operacjami logicznymi, matematycznymi, licznikami, timerami oraz wieloma innymi funkcjami pozwala na zbudowanie modelu praktycznie dowolnego urządzenia. Dzięki temu uczeń może wykorzystać program Simultus do testowania wielu swoich pomysłów. Baza elementów możliwych do wykorzystania w modelu nie jest ograniczona do limitowanej liczby gotowych części. Możliwość podłączenia PADa do gier jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność programu.

Nauka na programach stosowanych w przemyśle.
Bardzo istotne jest to, że program Simultus oraz program narzędziowy do sterowników PLC to te same narzędzia, które uczeń będzie mógł wykorzystać w przyszłości w swojej pracy zawodowej.
Nauka pracy zespołowej.
Program może być przydatny w kształceniu specjalistów z wielu dziedzin. Nie tylko automatycy mogą używać programu Simultus. Program Simultus jest przydatny w kształceniu zgodnym z ideą projektowania mechatronicznego, w którym nie tylko urządzenia, ale i sama metodyka prowadzenia projektu jest istotna. Zespół projektowy może być podzielony na specjalistów różnych dziedzin jak konstruktorzy, programiści czy automatycy. Zadania mogą być rozdzielone miedzy członków zespołu, którego celem jest zbudowanie jednego urządzenia. Takie podejście wymusza na uczniach planowanie zadań, skoordynowanie poszczególnych etapów, zorganizowanie wymiany informacji oraz naukę umiejętności współpracy w zespole.

Praca dyplomowa w wirtualnej rzeczywistości.
Bardzo często prace dyplomowe kończą się na etapie projektu urządzenia. Stosując program Simultus można iść o krok dalej i wykonać urządzenie w wirtualnej rzeczywistości sprawdzając większość koncepcji projektu i eliminując błędy, które w praktyce inżynierskiej właśnie na tym etapie najczęściej się ujawniają.

Demonstracja działania urządzeń przemysłowych.
Bardzo często na zajęciach dydaktycznych wykorzystywane są filmy pokazujące działanie różnych urządzeń. Takie multimedialne prezentacje mogą być rozszerzone o demonstrację działania urządzeń w wirtualnej rzeczywistości programu Simultus.


Modelowanie układów dynamicznych
Zaletą wykorzystania programu Simultus w modelowaniu układów dynamicznych jest możliwość wizualizacji zachowania się tych układów. Dzięki temu uczniowie nie operują jedynie na wartościach liczbowych i wykresach, ale widzą również jak w czasie rzeczywistym zachowuje się modelowany obiekt. (czytaj więcej o modelowaniu układów dynamicznych)


Zapraszamy do zapoznania się z kursem obsługi programu Simultus (link)
Dla celów edukacyjnych przygotowaliśmy dla Państwa dwie wersję programu: Simultus EDU oraz Simultus EDU Plus:
Simultus EDU:
Wersja dostępna bezpłatnie. Pozwalająca za tworzenie prostych modeli symulacyjnych bardzo przydatnych na początkowym etapie nauki programowania i modelowania.
Simultus EDU Plus:
Wersja o rozszerzonych możliwościach pozwalająca na symulacje bardziej skomplikowanych układów sterowania.