Porady i ciekawostki


Więcej szczegółów o nowościach wersji Simultus DIGITAL TWIN 5.0 (21)

W jednym z ostatnich postów na naszej grupie FaceBook'owej napisaliśmy co nowego znajdzie się w nowej wersji programu Simultus DIGITAL TWIN 5.0. Więcej szczegółów na ten temat zamieściliśmy w rozdziale ‘Nowości wersji 5.0’ w instrukcji online do programu. Rozdział ten będziemy sukcesywnie uzupełniali. Zapraszamy do lektury. Czytaj więcej...


Komunikat o niebezpieczeństwie edycji parametrów w trakcie trwania symulacji (19)

W trakcie trwania symulacji można zmieniać niektóre parametry bloków funkcyjnych w programie. Dotyczy to tylko parametrów, które nie zmieniają struktury diagramu bloków funkcyjnych i nie powodują konieczność ponownej kompilacji programu, czyli np. nie powodują zmiany liczby wejść lub wyjść bloku. Inne zmiany jak np. zmiana wartości stałej w bloku ‘CONST’ będącym źródłem wartości liczbowej, czy też zmiana numeru rejestru VR, może być dokonana w trakcie symulacji. Należy jednak pamiętać, że takie zmiany mogą pociągnąć za sobą konsekwencje a program Simultus DIGITIAL TWIN może być podłączony do zewnętrznego urządzenia wykonując symulacje razem z podłączonym do niego sterownikiem PLC. Do wyjść PLC z kolei mogą być podłączone inne fizyczne urządzenie. Dlatego podczas zmiany parametrów bloków funkcyjnych albo wartości rejestrów należy zachować szczególna ostrożność. Z tego powodu program przy każdej nowej sesji symulacyjnej przypomni o zagrożeniu wyświetlając odpowiedni komunikat. Jest to trochę denerwujące dla użytkowników ale pamiętajmy, w przemyśle bezpieczeństwo jest najważniejsze. Pierwszy komunikat jaki się pojawi dotyczy wyboru edycji parametrów offline lub online. Dla bezpieczeństwa zalecamy ten pierwszy tryb, czyli wyłączenie symulacji na czas zmian. Drugim komunikat to ostrzeżenie o niebezpieczeństwie związanym z wyborem:

......... 

Przykłady projektów w programie do symulacji Simultus DIGITIAL TWIN (18)



Robot kroczący, robot SCARA czy robot ramieniowy to tylko niektóre projekty wykonane w programie Simultus DIGITIAL TWIN, które zamieściliśmy na filmie, do którego link znajduje się poniżej. Na filmie nie przedstawiono animacji ale symulacje pracy cyfrowych bliźniaków urządzeń z ich pełnymi modelami matematycznymi. Np. Robot kroczący sterowany jest poprzez podanie pozycji zadanej korpusu lub PAD do gier, a ruch nóg wynika z algorytmu sterowania działającego w czasie rzeczywistym. Stworzenie tego algorytmu od zera w naszym programie zajęło około tygodnia. Cały system produkowanych przez nas robotów modułowych MODUBOT jest projektowany przy wspomaganiu programu Simultus. Programu używamy również do symulacji obciążenia dynamicznego robotów w czasie konkretnego ruchu, a na podstawie otrzymanych obliczeń dobieramy odpowiednie układy napędowe z puli tych, którymi fizycznie dysponujemy do ich produkcji. Stworzenie modelu oczywiście zajmuje czas ale możliwość symulowania na jego podstawie różnych koncepcji po wpisaniu jedynie parametrów konstrukcyjnych, wymaganych prędkości i trajektorii ruchu stanowi nieocenione narzędzie, które z nawiązka nam ten czas oddało. Zapraszamy do oglądnięcia krótkiego filmiku pokazującego pracę przykładowych cyfrowych bliźniaków. Oglądaj film...


Podręcznik programowania w programie Simultus DIGITAL TWIN dla uczniów i nauczycieli.
(17)

Do pobrania podręcznik do kursu programowania w programie Simultus DIGITAL TWIN. Miło nam obserwować, że coraz więcej szkół i uczelni decyduje się na wykorzystanie naszego programu w pracowniach dydaktycznych. Nauczycielom prowadzącym zajęcia z wykorzystaniem programu Simultus przypominamy, że na naszym serwerze FTP, pod poniżej podanym linkiem znajdują się bezpłatne materiały edukacyjne, które dowolnie można wykorzystywać we własnych materiałach dydaktycznych. Oprócz podręcznika dla uczniów i osobnej instrukcji dla prowadzących zajęcia znajdują się tam również przykładowe projekty i instrukcje do wirtualnych stanowisk dydaktycznych. Materiały te mogą być również bardzo przydatne przy samodzielnej nauce tworzenia symulacji w programie Simultus. Zapraszamy do zapoznania się z nimi pod tym linkiem.



Drabinka (LD) to wciąż najbardziej popularny język programowania PLC (16)
 

 

Drabinka (LD) to wciąż najbardziej popularny język programowania PLC. Program Simultus DIGITAL TWIN pozwala pisać program również w tym języku. Co ważne, w trakcie symulacji możemy obserwować stan sygnałów. Kolor czerwony to logiczna jedynka a czarny do logiczne zero. Taka wizualizacja jest szczególnie przydatna przy debugowaniu i w trakcie nauki programowania. Bloki funkcyjne do budowania drabinki znajdują się w zakładce ‘PLC’. W programie Simultus elementy drabinki i bloki funkcyjne znajdują się na tym samym diagramie. Można je dowolnie łączyć i grupować z innymi blokami funkcyjnymi. Również tymi, które zawierają język strukturalny LUA. Opis bloków funkcyjnych znajduje się w pomocy online.



Jak wykorzystać język strukturalny w programie Simultus DIGITAL TWIN do stworzenia własnego bloku funkcyjnego?(3)

Niektórzy lubią bloki funkcyjne, inni drabinkę rodem ze sterowników PLC, a jeszcze inni preferują język strukturalny. Program do symulacji Simultus DIGITAL TWIN umożliwia połączenie wszystkich tych języków w jednym projekcie, aby optymalnie zwizualizować pracę twojego urządzenia w przestrzeni 3D. Sprawdź jak wykorzystać język strukturalny do stworzenia własnego bloku funkcyjnego, który można potem eksportować i udostępnić innym jako osobny plik. Czytaj więcej...


Automatyczne generowanie kodu dla skryptów programu Simultus DIGITAL TWIN z wykorzytaniem AI z ChataGPT i MicroSoft Bing Copilot.
(8)



Teraz w prosty sposób możesz generować kod skryptów dla programu Simultus DIGITAL TWIN w swoich modelach symulacyjnych stosując sztuczną inteligencję (AI).  
Jak to zrobić w skrócie:
- poproś AI o wygenerowanie kodu funkcji w języku programowania LUA
- skopiuj kod do sekcji 'global' w programie Simultus DIGITAL TWIN
- powiąż wejścia i wyjścia bloku z argumentami funkcji i jej wynikami
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj…



Jak sterować pracą cyfrowego bliźniaka w programie Simultus DIGITAL TWIN w czasie rzeczywistym? PAD do gier to tylko jedna z wielu możliwości.
(4)


Podczas testowania działania urządzenia wymagana jest interakcja z jego modelem cyfrowym. Rzeczywiste urządzenie jest zazwyczaj wyposażone w HMI, przyciski i przełączniki, a cyfrowy model (cyfrowy bliźniak) w programie Simultus DIGITAL TWIN … też!   

Jak sterować pracą cyfrowego bliźniaka naszego modelu w programie Simultus DIGITAL TWIN w czasie rzeczywistym? Mamy na to kilka sposobów:
 
- zmiana wartości rejestrów VR i stanu znaczników VM w status monitorze,
- skorzystanie z panelu z przyciskami, przełącznikami lub sliderami,
- zastosowanie standardowego PADa do gier,
- połączenie z rzeczywistym sterownikiem PLC lub pulpitem HMI lub z ich symulatorami,
- połączenie z urządzeniem zewnętrznym przy pomocy protokołu MODBUS,
- w opracowaniu połączenie USB z kartą wejść analogowych NUMATO.
Czytaj więcej...
 

Kolizje brył 3D i fizyka ciała stałego w programie do symulacji urządzeń Simultus DIGITAL TWIN 
(2) 



Wykrywanie kolizji i fizyka ciała stałego są bardzo ważne w procesie testowania pracy urządzenia. Możemy je wykorzystać do przesuwania jednego obiektu przez drugi lub do wykrywania niechcianych zderzeń, które w prawdziwym urządzeniu mogą doprowadzić do jego zniszczenia lub awarii. A jak się zachowa przedmiot po zderzeniu? Sprawdź jak program Simultus DIGITAL TWIN pomoże Ci w wykrywani kolizji i obserwowaniu jej efektów. Czytaj wiecej...


Komentarze do programu nie zawsze muszą być tekstowe. Jak komentować swój program w Simultus DIGITAL TWIN?
(5)



Jesteś przyzwyczajony do komentowania swojego programu w formie tekstowej? W programie do symulacji urządzeń Simultus DIGITAL TWIN możesz umieszczać również komentarze graficzne i zdjęcia.
Czasem jedno zdjęcie mówi więcej niż 1000 słów. Dlatego umożliwiliśmy wstawianie zdjęć, strzałek, linii, ramek ale i tekstów na diagram bloków funkcyjnych.  
Oczywiście w skryptach też można wstawić swój komentarz tekstowy. Czytaj więcej...


Szybki dostęp do systemu pomocy HELP w programie do symulacji urządzeń Simultus DIGITAL TWIN…
(6)


Program Simultus DIGITAL TWIN ma przyspieszyć proces tworzenia urządzeń np. poprzez możliwość testowania programów na PLC przed wykonaniem gotowego urządzenia. Równie ważny jest przy tym szybki dostęp do wiedzy o obsłudze programu.

1. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na przycisku wstawiającym blok funkcyjny na diagram  programu Simultus DIGITAL TWIN powoduje automatyczne załączenie domyślnej przeglądarki i otwarcie odpowiedniego rozdziału pomocy online.  
2. System pomocy jest dostępny na stronie Simultus.pl w menu górnym: ‘Wsparcie Techniczne’ -> ’Dokumentacja szczegółowa’.
3. Dokumentacja online jest wyposażona w system wyszukiwania.

Ponad to: kurs obsługi, WEBinary, szkolenia stacjonarne ...  
Czytaj więcej na temat korzystania z systemu pomocy programy Simultus DIGITAL TWIN …


Znajdź swój błąd - Debugowanie symulacji w programie Simultus DIGITAL TWIN.
(7)


Wykorzystanie cyfrowego bliźniaka naszego urządzenia w programie Simultus DIGITAL TWIN służy między innymi do testowania i znajdowania błędów programu na sterownik PLC zanim powstanie rzeczywiste urządzenie. Ale przy tworzeniu cyfrowego bliźniaka też można popełnić błędy. W ich znajdowaniu pomocne będą narzędzia do debugowania. 
Działanie programu symulacji można przerwać na dowolnym bloku funkcyjnym lub na dowolnym skrypcie.  
Następnie można wznowić jego działanie do kolejnego ‘breakpointu’ lub realizować program krok-po-kroku.    
Więcej na temat narzędzi do debugowanie przeczytasz tutaj…


Jak skrócić czas uruchomienia urządzenia i wyeliminować błędy?
(-)



Cyfrowy bliźniak to technologia oparta w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych, sztucznej inteligencji i Internecie Rzeczy. Idealnie sprawdza się w firmach produkcyjnych. Użycie tej technologii pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i usprawnia procesy produkcyjne. Czwarta rewolucja przemysłowa sprawiła, że coraz więcej przedsiębiorstw dąży do zastosowania digital twin w swojej organizacji. Co dają digital twin i jak mogą pomóc w pracy? Jakie możliwości ma w tym względzie oprogramowanie Simultus DIGITAL TWIN? Czytaj więcej w artykule…


Export tabel z danymi do EXCEL'a (10)

Chcesz zaprezentować wyniki swoich symulacji albo przeprowadzić dalsze obliczenia w Excelu? A może chcesz utworzyć automatyczny raport z symulacji?
Sprawdź jak dokonać eksportu danych z programu Simultus DIGITAL TWIN do Excela lub dowolnego pliku tekstowego Czytaj więcej...


Kopiowanie, wklejanie, usuwanie, import export brył 3D (11) 

Niejednokrotnie zdarza się, że chcemy powielić element urządzenia w tym samym lub wykorzystać go w innych projektach. W programie Simultus są specjalne narzędzia. Dzięki nim skopiujesz część swojego urządzenia wraz zależnościami kinematycznymi między jego ruchomymi elementami lub eksportujesz je do zewnętrznego pliku. Można go potem przesłać do innej osoby lub wykorzystać w innym projekcie. Czytaj więcej… 

 

Modelowanie układów dynamicznych w programie Simultus DIGITAL TWIN (12) 

Masa na sprężynie z tłumikiem to typowy przykład układu dynamicznego drugiego rzędu. Na tym przykładzie pokazujemy jak można modelować układy dynamiczne w programie Simultus DIGITAL TWIN. Pamiętaj, że taki model działający na Twoim PC możesz połączyć do rzeczywistego sterownika PLC i testować swój układ sterowania z cyfrowym bliźniakiem projektowanego urządzenia. Czytaj więcej…


Porządek na diagramie - Grupowanie i tworzenie własnych bloków funkcyjnych. (13)

Porządek na diagramie i w kodzie programu znacznie ułatwia jego tworzenie i modyfikację. Program do symulacji urządzeń i procesów Simultus DIGITAL TWIN posiada wiele wygodnych funkcjonalności, dzięki którym pozbędziesz się bałaganu i plątaniny połączeń między blokami. Jednym z nich jest grupowanie i tworzenie własnych bloków. Czytaj więcej…
 

Jak bezpiecznie testować program podłączając rzeczywisty sterownik PLC i pulpit HMI do cyfrowego bliźniaka stworzonego w programie SIMULTUS DIGITAL TWIN? (14)

Testowanie programu sterownika PLC i pulpitu operatorskiego HMI to duże wyzwanie, szczególnie gdy nie dysponujemy urządzeniem, do którego robimy układ sterowania. Bardzo trudno w takim przypadku przewidzieć każdy stan w jakim może się znaleźć urządzenie. Wiele błędów trzeba w takim przypadku poprawiać dopiero, gdy powstanie część mechaniczna urządzenia. Ale i wtedy testowanie programu wiążę się z dużym ryzykiem i stresem, bo błąd może sporo kosztować, gdy np. doprowadzi do kolizji mechanicznej. Dlatego warto stworzyć nawet bardzo uproszczoną kopię cyfrową urządzenia w programie Simultus DIGITAL TWIN. Można ją potem sukcesywnie uzupełniać w miarę powstawania projektu w programie CAD o dokładniejsze modele elementów, finalnie tworząc cyfrowego bliźniaka możliwie dokładnie odwzorowującego budowane urządzenie. Po prostu uruchom program PLC i obserwuj na ekranie komputera jak się zachowuje urządzenie. Stwórz zależności między zmiennymi, które poinformują Cię o zaistniałej kolizji lub innym błędzie. Takie podejście pozwala również pokazać przyszłemu użytkownikowi jak działa program, skonsultować z nim zmiany i poprawki albo go przeszkolić z obsługi. Ale przede wszystkim znaleźć błędy programu PLC! To wszystko zanim powstanie prototyp! W ten sposób można również szkolić nowe kadry i uczniów nie obawiając się o szkody wynikające z popełniania błędów na etapie edukacji. Czasem urządzenie jest za duże albo przepisy BHP nie pozwalają na umieszczenie go w biurze. Przeczytaj jak podłączyć PLC do cyfrowego bliźniaka w programie Simultus DIGITAL TWIN…