Grupowanie i tworzenie własnych bloków funkcyjnych
Porządek na diagramie i w kodzie programu znacznie ułatwia jego tworzenie i modyfikację. Program do symulacji urządzeń i procesów Simultus DIGITAL TWIN posiada wiele wygodnych funkcjonalności, dzięki którym pozbędziesz się bałaganu i plątaniny połączeń między blokami. Jednym z nich jest grupowanie i tworzenie własnych bloków.
Dzięki grupowaniu możemy zredukować liczbę jednocześnie wyświetlanych bloków na diagramie. Umożliwia ono również tworzenie własnych bloków, które możemy użyć wielokrotnie w tym samym lub innym projekcie albo eksportować do pliku. Taki plik, w którym może się znajdować więcej niż jeden blok funkcyjny, można również wysłać do innego użytkownika. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na ten temat.
W rozdziale opisano:
- grupowanie bloków funkcyjnych
- zmianę nazwy, liczby i kolejności wejść i wyjść bloku grupy
- tworzenie własnych bloków funkcyjnych
- eksport do pliku i import własnych bloków funkcyjnych
Grupowanie bloków funkcyjnych:
Aby zgrupować bloki należy zaznaczyć je na diagramie, a następnie wybrać z menu pod prawym przyciskiem myszki opcję 'Grupuj' lub nacisnąć skrót [Ctrl + G].
Do grupowania wystarczy zaznaczyć jeden blok funkcyjny ale można też zaznaczyć ich więcej.
Dwukrotne kliknięcie w blok grupy powoduje otwarcie nowego okna z zawartością grupy.
Wejścia i wyjścia bloku grupy mogą być dodawane, usuwane lub edytowane. Służą do tego odpowiednie przyciski w menu górnym:
Literki B, I, R na ikonkach oznaczają typ wejścia lub wyjścia.
Zaznaczenie bloku funkcyjnego reprezentującego na diagramie wejście lub wyjście powoduje wyświetlenie jego właściwości po lewej stronie diagramu.
Dwukrotne kliknięcie w blok reprezentujący wejście lub wyjście grupy powoduje otwarcie okienka dialogowego z tymi samymi właściwościami.
Można w nim zmienić nazwę lub kolejność ('Order') wyświetlania wejścia lub wyjścia na bloku funkcyjnym grupy.
Tworzenie własnych bloków funkcyjnych:
Z grupy można utworzyć własny blok funkcyjny, a następnie eksportować go do pliku.
Sekcja Moje bloki pozwala utworzyć bloki z grupy, zarządzać nimi, eksportować bloki do pliku lub importować gotowe bloki z plików. Zaimportowane i utworzone bloki są dostępne w zakładce 'My blocks' ('moje bloki') poniżej menu głównego.
Po naciśnięciu przycisku 'Create' utworzymy blok funkcyjny, który następnie może zostać wielokrotnie użyty w naszym programie lub wyeksportowany do pliku. Blok ten trafi automatycznie do zakładki 'My blocks'.
Przycisk 'Manage' pozwala zarządzać blokami z zakładki 'Myblocks'. Wybierając bloki z listy można je usunąć lub edytować.
Edytując blok możemy zmienić jego ikonkę lub nazwę albo dodać mu opis.
Export wybranych bloków funkcyjnych do pliku z rozszerzeniem '*.dat' jest możliwy po naciśnięciu przycisku 'Export' .
Użycie przycisku 'Import' otwiera okienko dialogowe, w którym można wybrać plik z blokami funkcyjnymi. Zaimportowane bloki znajdą się w zakładce 'My blocks' ('Moje bloki').
UWAGI:
1. Bloki funkcyjne można również tworzyć przy pomocy języka skryptowego. Czytaj więcej...
2. W zachowaniu porządku na diagramie pomaga również ukrywanie połączęń między blokami i nadawanie im nazwy. Czytaj więcej...
3. Bloki funkcyjne użytkownika utworzone w wersji wyższej nie mogą być importowane do wersji niższych. Wynika z tego, że blok użytkownika utworzony w wersji Simultus EDU można importować do każdej innej wersji programu.