Fatek Ethernet (Simultus->Symulacja - klient) + (urządzenie zewnętrzne, symulator - serwer)


Testowanie programu sterownika PLC i pulpitu operatorskiego HMI to duże wyzwanie, szczególnie gdy nie dysponujemy urządzeniem, do którego robimy układ sterowania. Bardzo trudno w takim przypadku przewidzieć każdy stan w jakim może się znaleźć urządzenie. Wiele błędów trzeba w takim przypadku poprawiać dopiero, gdy powstanie część mechaniczna urządzenia. Ale i wtedy testowanie programu wiążę się z dużym ryzykiem i stresem, bo błąd może sporo kosztować, gdy np. doprowadzi do kolizji mechanicznej. Dlatego warto stworzyć nawet bardzo uproszczoną kopię cyfrową urządzenia w programie Simultus DIGITAL TWIN. Można ją potem sukcesywnie uzupełniać w miarę powstawania projektu w programie CAD o dokładniejsze modele elementów, finalnie tworząc cyfrowego bliźniaka możliwie dokładnie odwzorowującego budowane urządzenie. Po prostu uruchom program PLC i obserwuj na ekranie komputera jak się zachowuje urządzenie. Stwórz zależności między zmiennymi, które poinformują Cię o zaistniałej kolizji lub innym błędzie. Takie podejście pozwala również pokazać przyszłemu użytkownikowi jak działa program, skonsultować z nim zmiany i poprawki albo go przeszkolić z obsługi. Ale przede wszystkim znaleźć błędy programu PLC! To wszystko zanim powstanie prototyp! W ten sposób można również szkolić nowe kadry i uczniów nie obawiając się o szkody wynikające z popełniania błędów na etapie edukacji. Czasem urządzenie jest za duże albo przepisy BHP nie pozwalają na umieszczenie go w biurze. Przeczytaj jak podłączyć PLC do cyfrowego bliźniaka w programie Simultus DIGITAL TWIN…

Pełny opis konfiguracji programu Simultus do współpracy ze sterownikiem PLC FATEK znajduje się w rozdziale 'QUICK STAR...'

krok D-1:
Konfiguracja połączenia ze sterownikiem PLC FATEK:

w drzewku projektu dodać sterownik PLC FATEK



edytować właściwości PLC FATEK wpisując adres IP i port jak poniżej:



krok D-2:
wstawić na diagram i skonfigurować bloki funkcyjne pozwalające na wymianę danych ze sterownikiem PLC FATEK



UWAGA: Każda wersja programu posiada inne ograniczenia związane z liczbą we/wy sterownika PLC, które można podłączyć do symulacji. W trakcie tworzenia programu liczba wejść, wyjść i rejestrów nie jest liczona. Odpowiedni komunikat pojawi się dopiero po próbie uruchomienia symulacji lub kompilacji programu.

skonfigurować jego właściwości



w powyższym przykładzie:

- wybrano blok do aktywowania stanu wejść fizycznych X w sterowniku PLC
- Adres = 0 - początkowy adres wejścia X = 0 (czyli wejście fizyczne X0)
- Rozmiar = 4 - do PLC będą wysyłane 4 kolejne stany wejść (X0, X1, X2 oraz X3)
- Urządzenie = 1 - wybrano urządzenie nr 1 (z drzewka)

Dla wygody do komunikacji ze sterownikiem FATEK PLC służą 4 różne bloki funkcyjne:


       
FATEK_X - wymuszenie wejść X sterownika PLC
FATEK _Y - odczytanie stany wyjść Y sterownika PLC
FATEK_R - odczyt wartości rejestru R lub D
FATEK_R_SEND - zapis wartości do rejestru R lub D

krok D-3:
W programie WinProLadder utworzyć program sterownika przy pomocy języka drabinkowego

krok D-4:
uruchomić symulację sterownika PLC:



krok D-5:
przełączyć sterownik w tryb RUN



ustawienia symulacji (Setup Simulation) powinny być skonfigurowane jak poniżej:

          

UWAGA:
1. Istnieje możliwość połączenia programu Simultus DiGITAL TWIN ze sterowniikiem ruchu TIRO MOTION. Prosimy o kontakt z naszą obsługą techniczna w celu uzyskania szczegółów.
Czytaj więcej...