Działanie programu - kolejność wykonywania bloków funkcyjnych


W obszarze diagramu bloków funkcyjnych znajduje się program działania symulacji oraz sterownika. Program tworzony jest przy pomocy bloków funkcyjnych połączonych ze sobą liniami reprezentującymi wymianę informacji między blokami. Bardzo ważnym jest zapoznanie się z zasadami tworzenie programu, gdyż od znajomości tego zagadnienia zależy prawidłowe działanie stworzonego programu.

 

UWAGA: Nieprawidłowo napisany program może się przyczynić do nieoczekiwanego lub nieprzewidzianego zachowania się sterownika, co może spowodować niebezpieczny wypadek!!! Należy zapoznać się z poniższymi zasadami tworzenia programów przy pomocy bloków funkcyjnych w programie narzędziowym Simultus.

 

Bloki funkcyjne są przez kompilator podzielone na dwie grupy: A i B. Grupa A to bloki, których kolejność zależy od połączeń między blokami. Grupa B to bloki, które nie mają wyjść lub ich wyjścia nie są podłączone. Kolejność wykonywania tych bloków zalezy od ich położenia na diagramie. Najpierw są wykonywane bloki, które są położone wyżej. Jeżeli bloki tej grupy znajdują się na tym samym poziomie diagramu to kolejność ich wykonania zależy od odległości od lewej strony zgodnie z poniższym rysunkiem:

 

Diagram jest podzielony na 4 części zamieszczone w oddzielnych zakładkach:

 

 

Kolejność wykonywania poszczególnych sekcji programu przedstawiają poniższe schematy:

 

 

Zerowy cykl programu zaczyna się od sekcji STARTUP. Jest ona wykonywana tylko raz. Następnie cyklicznie wykonywane są sekcje CONTROL i PLC.

 

 

Jeżeli sterownik działa w trybie symulacji to każdy cykl uwzględnia kolejność bloków sekcji SIM wg tej samej, opisanej wyżej, zasady. Blok sterownika jest traktowany jako jeden z bloków funkcyjnych sekcji SIM, a cykle sterownika wyglądają jak na poniższym schemacie.

 



Czas cyklu symulacji ustawiany jest w zakładce 'Ustawienia' pod przyciskiem 'Symulacja':




W okienku dialogowym można ustawić tryb czasu rzeczywistego oraz czas odstępu między kolejnymi cyklami (okres):



Czas rzeczywisty oznacza, że każdy cykl jest uruchamiany co określony okres czasu (ustawiany w powyższym okienku dialogowym w mikrosekundach).

Brak zaznaczenia czasu rzeczywistego oznacza, że kolejny cykl rozpocznie się zaraz po zakończeniu poprzedniego. W tej sytuacji symulacja będzie działała najszybciej jak może na danym komputerze. 

Podczas działania symulacji istnieje możliwość sprawdzenia rzeczywistego czasu trwania poprzedniego cyklu poprzez wykorzystanie bloku funkcyjnego SYS_DATA z zakładki 'Timery i liczniki':






Sugerujemy zapoznanie się z podrozdziałem Okno główne programu, w którym znaduje się opis najważniejszych elementów menu.